Global grant "Udahni život"

Projekat Udahni život je posvećen borbi protiv preeklampsije i eklampsije u COVID vremenu.

Radi se o najznačajnijoj trudničko-porodiljskoj komplikaciji od koje godišnje u svijetu umre oko 500.000 beba i 76.000 majki. Cifre u Crnoj Gori i Srbiji su takođe poražavajuće a nažalost u svijetu se bilježi tendencija rasta.

Ovim projektom prikupljaju se sredstva za kupovinu nekoliko neophodnih medicinskih aparata (aparat za anesteziju, mobilni ultrazvučni aparat, CTG električni fetalni monitoring) za Opštu bolnicu u Baru i za Odjeljenje patologije trudnoće KBC u Podgorici na koje se upućuju sve rizične trudnoće.

Dobar dio sredstava projekta, pored nabavke aparata biće usmjeren na edukaciju o preeklampsiji i eklampsiji – potrudićemo se da dopremo do što više trudnica, mladih žena i djevojaka kako bismo im ukazali na simptome i dijagnostiku rizičnih trudnoća i opasnosti od komplikacija koje mogu dovesti i do fatalnih ishoda.